Daha fazla bilgi için
0328 825 55 25

PMYO MAĞDURİYETİ ve HUKUKİ BOYUTU

PMYO MAĞDURİYETİ ve HUKUKİ BOYUTU

Ülkemizde Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatında polis olmak isteyen lise mezunlarının başvurduğu okulun adıdır Polis Meslek Yüksek Okulu.

PMYO kapsamında yatılı olarak 2 yıllık zorlu eğitim süreci vardır. 2013 yılında başvuru şartlarını tamamlayan ve okullarına başlayan binlerce aday biran önce okullarından mezun olup, diplomalarını alıp, hayalini kurdukları Polislik mesleğine başlayacakları günü beklemekteydiler. Okula başvuru yapmadan önce ve eğitim esnasında önceden bilinmeyen ve öngörülmeyen bir mevzuat değişikliği ile mülakat zorunluluğu getirilmiştir. Bu mevzuat değişikliği ile eğitimine devam eden kişiler de mülakata tabi tutulmuş ve 1700 kişi hiçbir açıklama, sebep, neden gözetilmeden başarısız sayılmışlardır. Hukuk devletinin en önemli ilkeleri olan belirlilik ve öngörülebilirlilik ilkeleri bu düzenleme ve bu işlem ile ihlal edilmiştir. Diplomasını dahi almış durumda olan adaylar böylesine hukuksuz bir işlem ile 2 yıllarını kaybetmiş durumdadırlar. 1700 aday önceden haber ve bilgi dahi verilmeden 2 yıl sonunda bir anda mağdur edilmiştir.

Hukuk devletinin en önemli ilkeleri olan, belirlilik, öngörülebilirlik ve idareye güven ilkelerinin ihlal edildiği bu düzenlemeyi bir de hukuki boyutu ile ele alalım. Hukuk devletinde vatandaşlar önceden bilmediği ve öngöremediği işlem ve düzenlemeler ile yüzyüze bırakılamazlar. Olayımızda 2 yıllık eğitimin sorunsuz tamamlanması sonrasında karşı karşıya bırakıldığımız mülakatlar, mevcut ilkelerimize ters düşmektedir. İdari işlemler ile vatandaşların kazanılmış hakları ellerinden alınamaz. Tüm açıklamalarımız ve çalışmalarımız çerçevesinde PMYO da yapılanların hukuka ve hukuk devletinin ilkelerine ters düştüğü açıktır. Anayasa Madde 2′ye göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve hukuk devletinde hukuki güvenlik vazgeçilemez bir şarttır. Söz konusu işlem ile çok sayıda kişi bir anda mağdur edilmiştir.

Bu mağduriyet ANAYASANIN “ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK, BELİRLİLİK ve İDAREYE GÜVEN” ilkelerinin de ihlali demektir. Bu ihlale karşı işlemden etkilenen ve bize ulaşan kişilerin sorumluluklarını en iyi şekilde sürdürecek ve sonuca ulaştırmak için gereken her adımı atacağız.

Copyright © 2015
Sezgin Hukuk Bürosu - OSMANİYE


İletişim Bilgileri

Adres :
Adnan Menderes Mahallesi 19538 Sokak No:12 Çınar İş Merkezi Kat:3 D:7 Osmaniye


Telefon:
0328 825 55 25 - 0850 207 40 35 


Faks:
0328 825 75 55 


E-Posta:
info@sezginhukukburosu.com

hhuseyinsezgin@gmail.com